Zvērināta advokāte Krista Milberga

Juridiskā palīdzība Jums ērtā laikā un vietā

Šodiena Bez Tabu

zilonits

Šodienas Bez tabu TV3 sižets

man liek uzdot jautājumu gan Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, kuru jau gandrīz gadu desmitu nemainīgi vada viena un tā pati persona, kura jau ilgstoši neesot apmierināta ar Durbes bāriņtiesas darbību, bet… neko nedara, gan sabiedrībai:

BET Kā vispār iespējams iedot aizbildnībā trīs bērnus ģimenei, kura dzīvo pussagruvušā mājā bez logiem un caurām ārdurvīm?

Līdz šim bij nācies lasīt bāriņtiesu “sacerējumus”, piedodiet lēmumus, kur putekļu kārta, drēbju atrašanās kastēs, ir kalpojis par pamatu bērnu izņemšanai no ģimenes, atsaucoties uz nekur, nevienā normatīva aktā nedefinēto antisanitārijas apstākļu esamību, kas esot bīstami bērnu dzīvībai.

Pasaule nav ar vāku apvilkta, un vietējās pašvaldībās ir zināmas gan audžuģemens, gan arī tas, ka arī tas ir kļuvis par naudas lietu ne vienam vien.

Bērnu viedokli tiesas uzklausa caur īpašajiem pilnvarotajiem, kuri bieži vien ir citu bāriņtiesu darbinieki (visi taču pazīst viens otru), bet bērnu dzīvē nav pat satikuši. Vistraģiskāk ir bērniem, kuri ir pavisam mazi, lai savu viedokli spētu formulēt, nespēj arī ne rakstīt , ne lasīt. Kaut gan bērnu rakstīt un lasīt prasme vēl nebūt nenozīmē, ka viņi spēj iestāties paši par savām tiesībām un interesēm, jo vienkārši viņiem netiek dotas tādas zināšanas. Vai bērns var iedomāties, ka viņa parakstu var vienkārši uzzīmēt?

Un tad lēmumi kā pātagas dzen izmisumā bieži vien jau tā no rīta līdz vakaram strādājošos vecākus, bieži vien gadījuma darbos, bieži vien no vienas naudiņas līdz otrai dzīvojošos, bieži vien tā traumētus, ka labi, ja spēj atgūties, kur nu vēl pagūt uz darba laikā nozīmētajam psihologu konsultacijām, un tikšanām ar bērniem, kuri ievietoti nemaz ne dzīvesvietai kājām sasniedzamā attālumā…Kur nu vēl pagūt pārsūdzēt pazemojošo lēmumu, kura saturs ir tik neticams, jo vienkārši nevar būt patiesība, jo nav patiesība…

Un tad ir gadījumi, kad tiek noliegts, ka vecāks ir bijis pie psihologa….jo vecāks ir uzticējies speciālistam… tas protams, kalpo par pamatu, lai teiktu, ka nepiedalās programmās….

Starp citu šajās bērnu lietās atzinumus sniedz ne jau sertificēti tiesu psihiatrijas eksperti, bet sertificēti psihologi. Ir taču atšķirība, vai ne?

Un visi šie šādi gadījumi kā zobeni cērt… Ko viņi nocērt? Ticību.

Un šķiet, ka par dienesta viltojumu Latvijā tiesāta būs tikai Vineta Muižniece…, jo bija komisijas sēdes audioieraksts (kāda laime!).

Līdz šim dažādās lietās piedzīvotais izkristalizējis atziņu, ka labāk neticēt nevienam, lai nav jāpieviļas, bet nekādā gadījumā uz vārda nevar ticēt ar varu apveltītajiem.

Pašu glābiņš ir pašu rokās.
Jārosina noteikt, ka bāriņtiesu priekšsēdētāja pienākums ir visas darbības,kas saistītas ar BT ienākšanu privātā telpā,lēmumu pieņemšanu par bērnu izņemšanu un to pamatā esošos faktiskos apstākļus fiksēt tikai audio/video ierakstu veidā, lai administratīvai tiesai būtu iespējams pārliecināties par BT pieņemto lēmumu pamatu un atbilstību konkrētiem apstākļiem. Lietuviešu kolēģu ierosinājums, ka lēmumus par bērnu izņemšanu būtu tiesības pieņemt tikai tiesnešiem, ir pareizs.

Ja tikai izmeklēšanas tiesnesis ir tiesīgs lemt par pieaugušas personas apcietināšanu (brīvības atņemšanu), tad tikai tiesnesis būtu kompetents lemt par bērna traumēšanas nepieciešamību konkrētos apstākļos izņemot bērnu no ģimenes un tā samērojamību ar iespējamām sekām kā bērna palikšanas ierastajos apstākļos gadījumā tā arī šķiršanas no ģimenes gadījumā.

Tas būtu jārosina arī Latvijā, kur diemžēl ne visiem BT priekšsēdētājiem ir juridiskā izglītība, tomēr pat, ja tāda ir, tā neglābj no nelietīgiem un pat falsificētiem lēmumiem. Turklāt BT darbinieki nav amatpersonas, kuras ir pakļautas interešu konflikta novēršanas likuma prasībām… diemžēl.

Bet tikmēr…

Mīļie mani tautieši, vienkārši cilvēki, bērni un jaunieši, lūdzu apgūstiet savus mobilos telefonus līdz tādai pilnībai, lai Jūs ne tikai mācētu nofotografēt savus mīļos, dabu, ekskursijas, notikumus prieka mirkļos, bet arī nenokavētu nospiest ieraksta pogu, tiekoties ar amatpersonām un amatus ieņemošajiem! Lai amatpersonu nelietībām nebūtu iespējams nenākt gaismā!

Lai augstākie spēki mūs pasargā no izglītotiem neliešiem un neizglītotiem, amatos esošiem neliešiem!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: