Viss, kas nepieciešams ļaunuma triumfam, ir labu cilvēku bezdarbība./Edmunds Bērks/
Jau pagājušā gada vasarā rosināju iniciatīvu grozīt Kriminālprocesa likuma 141.pantu, nosakot kriminālprocesa virzītāja obligātu pienākumu visas procesuālās darbības fiksēt audio/video ierakstā. Iniciatīvu var atbalstīt ejot uz šo saiti: http://manabalss.lv/i/355
Par minēto rakstīju arī savā blogā: https://advokatslv.wordpress.com/palidzet-patiesibai/
Kāpēc nepieciešams noteikt kriminālprocesa virzītāja obligātu pienākumu fiksēt savas darbības skaņu vai attēlu ierakstā?
Nemanot no Kriminālprocesa likuma ir pazudis kriminālprocesa virzītāja pienākums noskaidrot patiesību. To var darīt, bet tas nav obligāti.
Nemanot no Prokuratūras likuma ir pazudis prokurora pienākums uzraudzīt likumību un uzsākt kriminālprocesu pat tad, ja neviens nav nedz rakstiska, nedz mutvārdu, nedz elektroniska pieteikuma veidā informējis prokuratūru par iespējamu noziedzīgu nodarījumu, bet ziņas par to ir parādījušās publiskajā informācijas telpā un sabiedrībā ir uztraukums, vai viss noticis likuma ietvaros.
Nemanot Krimināllikumā ir palikusi kriminālatbildība par neziņošanu par noziedzīgu nodarījumu, bet prokuratūra arvien biežāk atsaka uzsākt kriminālprocesus un izbeidz uzsāktos krimināļprocesus, tā arī nenoskaidrojot patiesību, bet naski sacerot tipveida vēstulītes nevalstiskām organizācijām un vienkārši godprātīgiem ļaudīm, ka prokurora atbildi gan viņi nav tiesīgi pārsūdzēt, jo saskaņā ar Kriminālprocesa likumu nav kriminālprocesa dalībnieki.
Nemanot kriminālprocesa virzītāji no likuma sargiem un patiesības noskaidrotājiem ir kļuvuši par nepatiesības un sagrozījumu pakalpiņiem.
Nemanot ir kļuvis par normu, ka dzērājtiesneši var turpināt spriest tiesu dzērājšoferiem, atņemot viņiem tiesības, nolemjot ģimenes trūkumam, lai gan dzērājšofera un dzērājtiesneša atbildības grozi ir nesamērojami.
Tikai viens mazs piemērs iz dzīves pavasara sestdienas vakarā, kuriem līdzīgus atpazīsiet arī daudzu savu draugu un paziņu dzīvēs.
________________________________________________________________
Pavisam vienkāršs puisis A.S. kādā piektdienas vakarā tikās ar saviem draugiem, izdzēra pa grādīgiem dzērieniem, un devās uz klubu baudīt dzīvi. Kādā brīdī pēc parīs alus krūzēm viņa “filma pārtrūka”, viņš atguva realitātes sajūtu tik no rīta. Kabatās vairs nebija ne naudas, nedz mobilā tālruņa.
Toties pusdienslaikā viņu pie viņa mājas aizturēja (aizturēt policija ir tiesīga līdz 48 stundām, pēc tam nepieciešama tiesneša lēmums). Otrās dienas pēcpusdienā pēc policistu mājieniem, ka ja turpinās uzstāt, ka neko nav darījis, ieliks viņu uz diviem mēnešiem cietumā, puisis atzīstas tajā, ko nav darījis, un tiek apsūdzēts divās zādzībās(labi, ka ne slepkavībās), par kurām viņam nav ne jausmas. Un viņš tiek atlaists uz mājām.
Pēc tam puisis apjautājas draugiem un paziņām, lai palīdz “salīmēt filmu”, atjauno notikumu secību. Pusis lūdza krimināļāprocesa virzītāju pieņemt viņa liecību un turpmāķ fiksēt visas kriminālprocesuālās darbības skaņu un attēlu ierakstā, kā to paredz Kriminālprocesa likuma 143.pants, jo tieši šādi fiksētiem pierādījumiem ir priekšroka pār rakstveida pierādījumiem.
Pēc pāris dienām puisis A.S. saņem kriminālprocesa virzītāja lēmumu par pieteikuma noraidīšanu, kurā tikai divas rindkopas veltītas tam, kāpēc aizdomās turētā lūgums ar pierādījumu fiksēšanu skaņu un attēlu ierakstā ir noraidāms.
Citēju ar visiem procesa virzītāja izcēlumiem:
“Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 143.p.1.d. izmeklēšanas darbību veicējs izmeklēšanas gaitu var fiksēt skaņu un attēlu ierakstā, par to pirms izmeklēšanas darbības uzsākšanas paziņojot personām, kuras piedalās izmeklēšanas darbībās. Kā arī Kriminālprocesa likuma 141.p.2.d. nosaka, ka izmeklēšanas darbības norisi un rezultātus var fiksēt skaņu un attēlu ierakstā.
Kriminālprocesa likuma augstāknorādītiem pantiem nav imperatīvs raksturs, procesa virzītājs pats pēc sava ieskata izvēlas izmeklēšanas darbību fiksēšanas veidu.”
________________________________________________________________
Lūk tā. Var, bet nav obligāti. Kas nav obligāti, nav jādara. Pat, ja Kriminālprocesa likuma 143.panta (3) daļa nosaka, ka skaņu un attēlu ierakstā fiksētā informācija uzskatāma par precīzāku un pilnīgāku salīdzinājumā ar rakstveidā fiksēto informāciju.
Nupat tika atklāta padomju okupācijas varas divreiz tiesātā latvieša Gunāra Astras tiesu lietu izstāde, kurā bija un ir iespējams arī virtuāli aplūkot dažus lietas materiālus. Izstāde ir apskatāma virtuālā vietnē šeit: http://www.archiv.org.lv/astra/
Nekur mēs tālu neesam aizgājuši no padomju okupācijas varas izmeklēšanas iestāžu izmeklēšanas darbību fiksēšanas veida. Iespējams arī metodēm. Kolēģi man neļaus samelot – mūsdienu aizturēšanas, aizdomās turētā un liecinieka pratināšanas protokolu veidlapas saglabājušas pat to gadu šriftu. Vēl joprojām 21.gadsimtā procesa virzītāji raksta ar pildspalvu veidlapās…pēc pratināmā stāstītā atstāstījumus. Labi, ja klāt ir advokāts, kurš pievērš uzmanību atstāstījumā rakstītajam un tā jēgai. Visbiežāk jau ļaudis kļūst par savu priekšstatu upuriem. Priekšstatu, ka visi likumsargi ir goda vīri un sievas. Priekšstatu, ka visi likumsargi ir goda vīri un sievas, un iztiek pat bez advokāta. Starp visiem ir visādi, protams.
Arvien biežāk nākas saskarties ar amatpersonu bezkaunīgi sagrupētiem meliem un nevēlēšanos noskaidrot patiesos dažādu notikumu apstākļus. Tā notiek ne tikai kriminālprocesos, tā notiek arī administratīvā procesa lietās, piemēram lietās par aprūpes tiesību pārtraukšanu un bērnu izņemšanu no ģimenēm, par ko jau esmu rakstījusi. https://advokatslv.wordpress.com/joki-mazi/
Un kā vienkāršam, ar varu neapveltītam, godīgam cilvēkam, sevi pasargāt no patvaļas un meliem? Vienkārši – NELŪGT,NEMELOT, NESADARBOTIES.
Bet ir 21.gs., 2013.gads, kad mums jau ir gudrās mājas, kurās no vairaku desmitu kilometru attāluma var dot uzdevumu izmazgāt veļu un sasildīt telpu, kad mums ir gudrās bankas, kuras, mums neredzot, pēkšņi nokļūst finanšu grūtībās, un kurām var attālināti, virtuāli sniegt simtiem miljoniem lielu palīdzību, mums ir satelīti, lidmašīnas un kosmosa kuģi, internets, mums ir mobilie tālruņi, datori un elektromobiļi, mēs varam slēgt distances līgumus un veikt sarunas ar citos kontinentos dzīvojošiem acumirklī, mēs varam ielūkoties citās galaktikās un pat nofotografēt simtiem gaismas gadu attālumā esošas zvaigznes; zinātne atklājusi, ka ir miljardiem melno caurumu, kuri ievelk visu, kas ar to saskarās…
…un kas tik mums nav un ko tik mēs nevaram.
BET Latvijā kriminālprocesa virzītājs vēl arvien raksta ar lodīšu pildspalvu, aizpildot noteiktas ailītes starp melnajām līnijām… stundām…
Kolēģi un vienkārši ļaudis, uz mirkli apstājieties savā ikdienas skrējienā! Padomājiet – vai mēs nevaram darīt ko vairāk, lai mūsu dzīve kļūtu vieglāka un no meliem brīvāka? Varam gan. Neļaujiet savu ieradumu un kūtruma melnajam caurumam Jūs ievilkt vēl dziļākā postā kā esam.
Sāksim ar maziem darbiņiem, lai pašiem būtu vieglāk iet pa šo dzīvi šajā laikā.
Ja Jums vēl ko nozīmē Patiesība, tad atbalstiet manu iniciatīvu par Kriminālprocesa likuma 141.panta grozījumiem tā, lai ikviena procesa virzītāja pienākums būtu izmeklēšanas darbības ne tikai aprakstīt protokolos, bet arī fiksēt audio/video!
Lielisku informatīvu prezentāciju par KPL 141.panta groz.nepieciešamību variet apskatīties šeit:
http://www.slideshare.net/Dachinja/kpl-grozijumi-141iniciativamb
Parakstīties par iniciatīvu variet šeit:
http://manabalss.lv/par-izmeklesanas-darbibu-audio-video-fiksesanu/show
Nepalieciet vienaldzīgi! Šie grozījumi ir tieši vienkāršu, godīgu cilvēku interesēs, jo varai kā vienmēr patiesība nav ērta.
Ja kāds lolo ilūzijas, ka maldi, nepatiesība un apmelošana viņu NEKAD neskars …Iespējams, bet labāk, lai esiet modri.
Valmierā, 13.04.2013, Krista Milberga
Jaunākie komentāri