Zvērināta advokāte Krista Milberga

Juridiskā palīdzība Jums ērtā laikā un vietā

Pamatizglītība. Pamatu izglītība

Šodien bija manai pirmdzimtai meitai dzimšanas diena. Viņa dzimusi 1995.gadā. Šis raksts ir veltīts viņai, par godu viņas dzimšanas dienai un studenta dzīves sākumam, kā arī viņas vienaudžiem, kuriem varbūt veicies mazāk. Atveriet acis, jaunieši!

Pamatizglītības ieguve vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai ir obligāta. http://izm.izm.gov.lv/nozares-politika/izglitiba/vispareja-izglitiba/pamatizglitiba.html

Arvien biežāk nākas saskarties ar jauniem cilvēkiem(20-17.g.v.) vīriešiem un sievietēm, kuriem ir trīs, četru, piecu klašu izglītība.

Kad jautāju, vai sociālie darbinieki, bāriņtiesas, skolotāji, nodarbinātības dienests jelkad ir sniedzis informāciju par iespējām tomēr pabeigt iegūt pamatizglītību, man allaž jaunieši teikuši, ka nevien nav par to stāstījis.

Tāpēc nolēmu noskaidrot, cik Latvijā vispār ir jauniešu bez pamatizglītības. Uzdevu jautājumu twiterī Izglītības zinātnes ministrijas(IZM) oficiālajam kontam, kas man sniedza šādu atbildi:

  1. “@AdvokateKrista varbūt šādi dati ir pieejami @CSP_Latvija mājas lapā www.csp.gov.lv

  2. “@AdvokateKrista Obligāto pamatizglītību iespējams turpināt apgūt jebkurā izglītības iestādē (gan pašvaldības, gan privātajā), kurā tiek īstenota pamatizglītības programma. To var apgūt klātienē (dienas skolās), vakara (maiņu) vai neklātienes, tai skaitā tālmācības formā.”

Tūlīt pat Centrālās statistikas pārvaldes twitterkonts sniedza man atbildi:

“@IZM_gov_lv@AdvokateKrista Infografika: Cilvēku skaits, kuri nav ieguvuši pamatizglītību https://infogr.am/cilveku-skaits-kuri-nav-ieguvusi-pamatizglitibu?src=web

Palūdzu IZM kontu publicēt visas izglītības iestādes, kuras šādus pakalpojumus sniedz, jo nekur neatradu tādu apkopotu informāciju.

Un tad es salīdzināju divas tabulas:

1. Dzimstības tabula IDG01. DZIMUŠO SKAITS PĒC DZIMUMA

(Iedzīvotāji: dzimstība – ikgadējie dati»). Saite: http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/iedzivotaji-datubaze-30028.html

 

http://data.csb.gov.lv/Table.aspx?layout=tableViewLayout1&px_tableid=IE0040m.px&px_path=Sociala__%C4%AAstermi%C5%86a%20statistikas%20dati__Iedz%C4%ABvot%C4%81ji&px_language=lv&px_db=Sociala&rxid=1a0583cc-1816-490b-bd34-d6436caf918b

No tās redzam, ka 1992.g. dzimushi 31569 cilvēki,

1993.g. – 26759,

1994.g. – 24256,

1995.g. – 21595,

1996.g. – 19782.

Interesants fakts, ka 2013.g.piedzima 2 reiz mazāk cilvēku kā 1984.gadā.

 

2. Cilvēku skaits 2011.gadā, kuri nav ieguvuši pamatizglītību

https://infogr.am/cilveku-skaits-kuri-nav-ieguvusi-pamatizglitibu?src=web

Salīdzinot šīs abas tabulas var secināt, ka

  1. 15-19 gadīgie jaunieši 2011.gadā dzīmuši laika posmā no 1992.gada līdz 1996.gadam, kad Latvijā pavisam piedzima 123961 cilvēks.

  2. Faktiski katrs ceturtais (23,14%) !!! jaunietis no 1992.gada līdz 1996.gadā dzimušajiem 2011.gadā bija bez pamatizglītības.

Kur visus šos gadus ir bijusi Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, pašvaldības, sociālie dienesti, bāriņtiesas, skolas, kurām trūkst audzēkņu, bet algu palielinājumu gribas? Kā tas nākas, ka izglītības ministrija pat nezin to jauniešu skaitu, kuriem nav pamatizglītības? Kas kopš 2011.gada līdz šim brīdim tiek darīts, lai šie jaunieši tomēr iegūtu pamatizglītību? Kādi ir pamatizglītības iegūšanas veidi (klātiene, vakarskola, tālmācība) Latvijā, ja esi sen jau kā pilngadīgs, bet kaut kādu iemeslu dēļ ir tikai triju, četru, piecu klašu izglītība? Kur gala beigās ir palikusi(varbūt vēl joprojām rezervēta?) šo jauniešu pamatizglītošanai paredzētā nauda? Vai taisnīgi būtu pēc 18 gadu sasniegšanas par pamatizglītības ieguvi prasīt maksu?

Šie cilvēki: http://izm.izm.gov.lv/ministrija/vesture/pec-kara.html

noteikti var lepoties ar saviem darba rezultātiem, jo bez amata krēsla viņiem noteikti ir vēl kas kopīgs, lai arī Centrālās vēlēšanu komitejas deputātu kandidātu anketās nav ailītes: biju/nebiju LKP biedrs Latvijas Ļeņina komunistiskās jaunatnes savienības (LĻKJS) organizācijas sekretārs.

Interesanti, ka pat IZM atjaunotās Latvijas ministru saite satur jocigus vārdus “pec_kara”. Pēc kura kara? Vai varbūt iekodēta pēc otrā pasaules kara perioda pavisam nejauša saplūšana ar atjaunotās Latvijas laiku no 1990.gada?

Nekas nav tāpat vien. Šobrīd notiek ne tikai informācijas karš, bet pat jēdzienu nomaiņas karš. Jebkurām sekām ir cēloņi.

Atjaunotās Latvijas 5.Saeima nolēma neierobežot Latvijas okupācijas varas īstenotājas vienīgās partijas Latvijas Komunistiskās partijas biedrus un funkcionārus ieņemt amatus. Nolēma ierobežot tikai LKP rokas puišus VDK darbiniekus. Tā nu tagad baudām “labo” komunistu valdīšanu.

Katrā ziņā cipari skaidri parāda komunistiskās ideoloģijas (skaldi un valdi) sekotāju “izbijušo” Latvijas okupācijas varas vienīgās komunistiskās partijas biedru, kuri izretojušies pa visām iespējamam partijām, amēbās varas darba rezultātu. Neizglītots cilvēks mūsdienu pasaulē ir alkatīgo plēsoņu visvieglāk pieejamā barība.

Komunisma ideoloģijas metastāzes vēl tikai pieņemas spēkā, diemžēl mums visiem būs iespēja to izbaudīt.

15.07.2014

Krista

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: