Zvērināta advokāte Krista Milberga

Juridiskā palīdzība Jums ērtā laikā un vietā

Par algu upēm un jaungada cunami valsts kapitālsabiedrībās

Vakar man bija tas gods piedalīties LTV1 pirmajā šī gada raidījumā “Sastrēgumstunda”.
Ierakstu raugiet te:

http://www.ltv.lv/video/sastregumstunda/…

Daži cipari.

2012.gada valsts budžets bija gandrīz 5 miljardi latu. Avots Likums Par valsts budžetu 2012.gadam: http://www.likumi.lv/doc.php?id=242017
2011.gadā energokoncerna ”Latvenergo” apgrozījums bija 700,9 miljoni latu (2010.gadā – 656 miljoni latu). Avots: http://www.delfi.lv/bizness/uznemumi/lat…
2011.gadā LDz koncerna apgrozījums bijis 318,8 miljoni latu. Avots: http://www.delfi.lv/bizness/uznemumi/lat…

Par atlīdzības kritēriju varneši ir izvēlējušies juridisko personu apgrozījumu.

Jau rakstīju par nabadzības robežu pārkāpšanu Latvijā. Atgādināšu, ka
2011.gadā vidējā alga Latvijā bija EUR 660,-. Tātad minimālai algai Latvijā jau šobrīd jābūt EUR 396,-. jeb pēc Latvijas Bankas noteiktā valūtas kursa (1 EUR=0,702804 LVL) LVL 278,31. Minimalā alga Latvijā šobrīd 200,-LVL pirms nodokļu nomaksas, kā rezultātā ļaudis saņem darba atlīdzību zem valstī aprēķinātā iztikas minimuma.
Uz šī fona saskaņā ar speciālo likumu
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums
vadošās amatpersonas valstī saņem 10 reizes vairāk kā noteiktā minimālā alga valstī, apgrozot tai pašā laikā 5 miljardus latu.
JAUTĀJUMS: Vai uzskatāt, ka valsts uzņēmumu valdēs strādājošo algu lielums ir samērīgs un proporcionāli atbilstošs šo uzņēmumu apgrozījumiem, kas ir vairāk reižu mazāki par valsts apgrozījumu, un vidējai darba atlīdzībai valstī?
Manuprāt to lielums jau šobrīd ir nesamērīgi liels, nav taisnīgs un nav pelnīts.

No Latvijas izbraukuši vairāk kā 700 000 tūkstoši cilvēku, nebaidoties konkurēt ar citās valstīs strādājošajiem par pie viņiem nopelnīt iespējamo darba atlīdzību, kas ir vairākas reizes lielāka par tādu pašu darbu nekā Latvijā.
NAV dzirdēts, ka no LATVIJAS izmisuma dzītas būtu aizemigrējušas kādas Latvijas jebkura līmeņa amatpersonas, un tās būtu ārzemēs labāk atalgotas.
Toties esam piedzīvojuši, ka citās valstīs apšaubāmu reputāciju ieguvušie(kaut vai Fliks, piemēram) rod LATVIJĀ izcilu līdz šim nebijušu labklājību, bet Latvijas uzņēmumi spiesti pārcelt savus uzņēmumus uz citām valstīm, lai nebankrotētu, izpildot varnešu iedibināto “samērību”.

Varnešu un tiem pietuvināto koalīcija ir apliecinājusi, ka Latvijā de facto pie varas ir krāsains un visai vienots grupējums ar visām krimināli politiskas mafijas pazīmēm. Valsts kapitālsabiedrību vadošo amatpersonu darba atlīdzības reizinājums un veids kā tas tika izdarīts ir trekns punkts uz i, lai to beidzot saprastu un nespētu nepamanīt ikviens.

Punkta uz i treknumu var arī noņemt, kas būtu izdarāms ātri un nesāpīgi, ja vien kādam no varā esošiem vēl ir kaut smilšu grauda lieluma apziņas pārpalikums, jo par atbildību vai kādu vainas apziņu runāt jau sen ir lieki – pie varas esošie vainīgi nav sajutušies nevienu minūti, lai cik grūti klātos tautai. Nerunājot nemaz par to, ka pie varas esošiem nav bijis ne gribas, ne laika, ne vīzijas, noskaidrot visu patiesību par Parex glābšanas afēru, kas arī bija īstais krīzes cēlonis, kur nu vēl kādu saukt pie likumā paredzētās atbildības.

Manuprāt valsts kapitālsabiedrību un tādu uzņēmumu, kuros kāda daļa pieder valstij vai pašvaldībai, valžu – vadošo amatpersonu un citu darbinieku darba atlīdzība būtu nosakāma saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu. Un tas izdarāms pavisam vienkārši bez garām diskusijām un atbilstoši taisnīguma principam, papildinot šī likuma 2.panta pirmo daļu ar 22.punktu sekojošā redakcijā: 22) valsts kapitālsabiedrības un tādi uzņēmumi, kuros kāda daļa pieder valstij vai pašvaldībai.

Viens no kritērijiem valsts uzņēmuma vadošo amatpersonu atlasē un izvēlē varētu būt paša dibināts un vismaz desmit gadus Latvijā vai citās valstīs veiksmīgi strādājošs uzņēmums, kas iekļauts baltajā ne melnajā nodokļu maksātāju sarakstā. Šī atlases kritērija ieviešana pasargātu Latvijas valsti no negausīgajiem pie allaž pilnās siles pieradušiem nekauņām, kuri tā noēdušies, ka nespēj pat attaisnot savu rijību un uz viņiem liktās cerības.

2013.gada 10.janvārī.

Krista Milberga

One comment on “Par algu upēm un jaungada cunami valsts kapitālsabiedrībās

  1. Silvija
    27 maija, 2013

    Paldies par konstruktīvo kritiku un izturību! Visu cieņu un mana patiesā apbrīna par spējām paust savu pilsonisko nostāju! Personīgi esmu izvēlējusies nevardarbīgo pretošanos – maksimāli ne-darīt un ne-piedalīties pasākumos, kuros redzu apdraudējumu personīgajai izpratnei par vērtībām. Man IR svarīgi, ko domāju par sevi. Veiksmi! Lai mums izdodas!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: