Zvērināta advokāte Krista Milberga

Juridiskā palīdzība Jums ērtā laikā un vietā

Par KL 201.pantu. Augļošana.

Krimināllikuma 201.pants. Augļošana.

Par dažāda veida aizdevumiem, kuri izdarīti, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kuru nosacījumi ir viņam pārmērīgi apgrūtinoši (augļošana), —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 12.02.2004. likumu, kas stājas spēkā 01.01.2005.)

Krimināllikuma komentāri. 5.grāmata.Sevišķā daļa. Izdevējs – firma “AFS”, Rīga 1999, autori: Uldis Krastiņš, Dr.hab.iur.,prof.- XVIII nodaļa (175.-189.panti) un Aivars Niedre, Dr.iur, doc.-XIX nodaļa (190.-223.panti)

60., 61.lpp.komentārs pie Krimināllikuma 201.panta:

1. Augļošana ir mazāk smags noziegums.

2. Nozieguma objekts ir tautsaimniecības intereses finansu-kredīta sfērā, bet nozieguma priekšmets – nauda vai citas materiālas vērtība (atvietojamas lietas).

3. No objektīvās puses komentējamā pantā paredzēto noziegumu raksturo aktīvas darbības – naudas vai citu atvietojamu lietu aizdevums (aizdošana), ko personām (personai) vairākos gadījumos izsniedz aizdevējs. Pie tam katrā gadījumā jākonstatē, ka: 1) persona (aizdevuma saņēmējs), vainīgajam (aizdevējam) apzinoties, objektīvi ir smagā materiālā stāvoklī; 2) aizdevums izdarīts (noslēgts līgums), lai aizdevuma devējs par to saņemtu augstu atlīdzību (noteikta liela procentu likme); 3) aizdevuma nosacījumi aizdevuma ņēmējam ir pārmērīgi apgrūtinoši (mantisks labums, ko sī persona iegūst, ir nesamērīgi zemāks par to labumu, kuru viņa apņemas atdot vainīgajam).

4. Noziegums ir pabeigts ar brīdi, kad izdarīti vairāki (vismaz divi) aizdevumi (noslēgti līgumi), pastāvot augšminētajiem nosacījumiem, neatkarīgi no darījuma sekām (formāls noziegums).

5. No subjektīvās puses komentējama pantā paredzētais noziegums izpaužas tieša nodoma veidā, pie kam vainīgais, zinot par aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, vēlas to izmantot iedzīvošanās nolūkā.
6. Komentējamā pantā paredzētā nozieguma subjekts var būt fiziska persona, pieskaitāma, četrpadsmit gadu vecumu sasniegusi persona, kas ir aizdevuma devējs.
7. Latvijas Kriminālkodeksā nav paredzēta kriminālatbildība par augļošanu. Tādēļ komentējamais pants piemērojams tikai gadījumos, kad tajā norādītais noziedzīgais nodarījums izdarīts pēc 1999.gada 1.aprīļa.
Interesanti, ka 2004.gada grozījumi papildināja sankciju ar piespiedu darbu.;)))

Vai Latvijā nav neviena tāda aizdevuma saņēmēja un nav neviena tāda aizdevēja?

Likumdevējs aktualizējoties ātro kredītu problemātikai nolēma grozīt Krimināllikuma 201.pantu, un TAGAD(05.05.2014) tas ir spēkā šādā redakcijā:

201.pants. Augļošana

Par dažāda veida aizdevumiem, kuri izdarīti, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kuru nosacījumi ir viņam pārmērīgi apgrūtinoši (augļošana), —

soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 12.02.2004. un 13.12.2012. likumu, kas stājas spēkā 01.04.2013.)

Nav zināms, kāpēc tā.

3 comments on “Par KL 201.pantu. Augļošana.

 1. Aigars Rivdiķis
  22 janvāris, 2013

  1) persona (aizdevuma saņēmējs), vainīgajam (aizdevējam) apzinoties, objektīvi ir smagā materiālā stāvoklī (šeit ir jārunā par to, vai likumdevējs ir paredzējis nosacījumus, kurus ievēro kredīta izsniedzējs izsniedzot kredītus (dažādas izziņas u.tml. Tik dēļ tā, ka saņēmējs vēršas pie izsniedzēja vēl nenozīmē, ka pirmais ir nabags…)

  2) aizdevums izdarīts (noslēgts līgums), lai aizdevuma devējs par to saņemtu augstu atlīdzību (noteikta liela procentu likme) Šo nosacījumu jau kontrolē PTAC, ja ir aizdomas, ka ir nesamērīga procentu likme, kas neatbilst labai praksei.

 2. Valdis
  29 novembr, 2013

  Visi tie ātro kredītu devēji ir augļotāji, tiek pārkāpts gan KL201., gan 211. pants.

 3. Garamejot
  3 janvāris, 2018

  Adovokaatei gan pashai vajadzeetu cirst zivi (rubiit fishku). Jeb taa taada smalka pashreklaama, izliekoties par aatro krediitgraabeeju aizstaavi?

  Lai kvalificeetos augljoshanai krediitdeveejam ir jaapzinaas krediitgraabeeja smagais materiaalais staavoklis utt un jaaizmanto tas apzinaati. Shito punktinju nekad nevienam aatrajam krediitgraabeejam pieraadiit neizdosies, jo krediitu izsniedzeejam ir pie kaajas (neinteresee) shamaa smagais staavoklis, Taapeec lietu par augljoshanu nav. Faktiski tas ir karikatuurisks formaals bezjeedziigs pantinsh, kas veesturiski iekjibinaats KL no kaut kaadiem cara laikiem. Tam ir preciizi nulle noziimes muusdienaas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: