31.10.2012 piedalījos LTV1 raidījumā Sastrēgumstunda.
Mana pārliecība ir, ka tad, kad labi klāsies latviešiem savā tēvzemē Latvijā, tad brauks mājās aizklīdusī tauta.
Ja Latvijas varas ievērotu visas konvencijas, ko pati ratificējusi, likumus, ko pati pasludinājusi, un tiesību pamatprincipus, tad minimālai algai jau šobrīd būtu jabūt 60% no vidējās algas valstī. 2011.gadā vidējā alga Latvijā bija EUR 660,-. Tātad minimālai algai Latvijā jau šobrīd jābūt EUR 396,-. jeb pēc Latvijas Bankas noteiktā valūtas kursa (1 EUR=0,702804 LVL) LVL 278,31.
Eiropas Savienības dalībvalstis jau sen ir vienojušās, ka nabadzības robeža ir 60% no vidējas algas valstī. Eiropas Savienības dalībvalstis ir vienojusās par brīvu darba spēka kustību, ar nosacījumu, ka ikvienā dalībvalstī, nosakot minimālo darba algu, tiek ņemtas vērā darbinieka un viņa ģimenes locekļu vajadzības, kas faktiski nozīme, ka ikvienam darbiniekam ES dalībvalstī ir tiesības uz tādu darba atlīdzību (skatīt tiesu prakses apkopojumu sākot no 30.lpp. http://www.lbas.lv/upload/stuff/201112/e… ), kas nav zemāka par nabadzības robežu.
Saskaņā ar SDO 1970.gada 22.jūnija konvencijas par minimālās algas noteikšanu (Latvija Republikas Augstākā Padome to JAU ratificēja 1993.gada 12.janvārī http://www.likumi.lv/doc.php?id=63029 ) 3.pantu valstīm, nosakot minimālo darba algu, jāņem vērā šādi faktori:
1) darbinieku un viņu ģimeņu vajadzības, ņemot vērā vispārējo darba algu līmeni valstī, dzīvošanas izmaksas, sociālos pabalstus un citu sociālo grupu relatīvo dzīves līmeni ;
2) ekonomiskie faktori, ieskaitot ekonomiskās attīstības prasības, darba ražīguma līmeni un vēlamību sasniegt un uzturēt augstu nodarbinātības līmeni.
Ne ES, ne starptautiskajā līmenī nav noteikta konkrēta summa, kurai jāatbilst minimālajai darba algai. Tas atstāts katras valsts ziņā, taču ar noteikumu, ka jāņem vērā noteiktie standarti (skatīt te 2010.gada rezolūciju: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexU…
Šeit lasāms spriedums par tiesībām uz APMAKSĀTU ikgadeju atvaļinājumu: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexU…
Ja visus notikumus Latvijā mēs saliktu kopā kā tādu puzli, tad šeit aprakstītais vairs nesķistu kāda nejaušība, bet gan mērķtiecīga izvairīšanās no atbildības par tīši un apzināti sastrādāto.
P.s.: Liels PALDIES kolēģei Baibai Rudevskai par apgaismošanu darba atlīdzības noteikšanas nosacījumos ES!
Valmiera 02.11.2012, plkst.18:00
Esmu optimiste.
Latos man šķiet bija rakstīts pirms raidījuma saņemtajā valdības reemigrācijas plānā. Tomēr pat Ja tie ir 660,-EUR,tas tomēr nemaina principu par to,ka min.algai jābūt 60% no vidējās algas valstī.Tad min.a. būtu jābūt 277.992 LVL.Pie eiropas līmeņa(un augstākām) cenām pārtikas un nepārtikas precēm Latvijā, vidējās darba algas un reāli darbaspēkam izmaksātās darba algas rādītāji pēc Valsts statistikas pārvaldes oficiālajiem datiem vispār ir graujoši.
Skatiet dažādus ciparus te:
Statistikas pārvalde gan dod ziņas,ka strādājošo reālā darba samaksa,piem.2012.g.jūnijā bija 101,9 LVL. !!! http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/…
Bet vidējā darba samaksa mēnesī 2012.gada jūnijā bija 458 LVL. http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/… Pie šādiem cipariem evakuācija neapstāsies.
Vidējā darba alga Latgalē, piemēram, 340,- Ls. http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/…